Prof.Dr.Bülent TOPUZ

ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORMU

ARAMA


Gelişmiş Arama

YENİ EKLENENLER

İSTATİSTİKLER

13 kategori altında, toplam 400 konu bulunmaktadır. Bu konular toplam 3961482 defa okunmuş, 1144 rahatsızlık şikayeti veya yorum yazılmıştır.

15 TEMMUZ DARBESİ VE TOPLUMSAL ETKİLERİ PANELİ (24 Ekim 2016)

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

21.Nisan.2019, 18:47

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

Şehit Astsubay Ömer Halisdemir adına şehrimizde bir panel düzenlenmesinin akıl edilmesi başlı başına bir takdiri hak ediyor. Şehidimize Allah gani gani rahmet eylesin. Bu ülkede başkaca şehitlerin olmaması için kimsenin darbeye teşebbüs edememesi ve hatta aklına dahi getirememesi gerekiyor. Bunun için de 15 temmuz darbe girişiminin çok iyi irdelenmesi, anlaşılması ve tabii ki unutturulmaması lazım. Geçen hafta içinde Pamukkale Üniversitesi Kongre Kültür Merkezinde yapılan 15 temmuz darbesi ve başlıklı panel tam da bu amaca hizmet etti.

İlk sözü Dumlupınar üniversitesinden Prof Hüseyin İnanç  aldı. Genişletilmiş Ortadoğu denilen kavrama nasıl gelindiğini, 15 Temmuza gelen sürecin nasıl kurgulandığını, yani üst aklın varlığını, mantığını ve niyetini dinledik. Bunun bir iktidar değişikliği talebinden ziyade iç savaş beklentisi ile kurgulanmış bir kalkışma olduğu tespitine aynen katılıyorum.

İkinci konuşmacı Denizli Valisi Dr Ahmet Altıparmak hayat hikayesi eşliğinde fetö olgusunu anlattı. Sanki her birimizin hayatından kesitler sunar gibiydi. Fişlemeler, damgalamalar hangimizin yabancısı ki. Asla siyasi tartışmaya girmedikleri, ülkenin en zeki çocuklarını şahsiyetsizleştirdikleri gibi tespitler sizlere yabancı geliyor mu?  Sonra o geceye geldi. Bir Kıbrıs gazisinden dinlediklerini aynen yaşamıştı. İlk karar safhasında ve ilk adımda bir korku olduğunu, ancak o andan sonra büyük bir kararlılıkla hareket edildiğini belirtti. Vali bey bu olayı bir haçlı seferinin bileşeni olarak tanımladı ki, gerek batının olaya bakışı, gerekse halihazırda Suriye ve ırak’ta yaşadıklarımız bu sözü teyit eder niteliktedir. Finlandiya’nın eğitimi temel alarak gerçekleştirdiği kalkınmayı anlatan “Beyaz Zambaklar Ülkesi” kitabını okumamızı tavsiye etmesi bir eğitim kurumunda öğrenci ve idareci ağırlıklı dinleyicilere verilen en güzel mesajlardan biri idi.  

Denizli Cumhuriyet başsavcısı Mustafa Alper de benzer şekilde, bu tür kalkışmalarda devletin savcısının nerede olması gerektiğinin bilinci içinde hiç tereddütsüz pozisyon almıştı. Türkiye’nin ilk fetö kalkışması iddianamesini hazırlayarak bu pozisyonunu taçlandırmıştı. Delilsiz hiçbir işlem yapmadıklarını özellikle belirtti. 27 Mayıs darbesinde önce idam kararı alınıp, sonra hukuka uyduruluşundan, 12 Eylül darbesinin yargılanmasına uzanan süreç,  artık Türkiye’de darbe olmaz kanaati oluşturmuşken, ortaya çıkan bu kalkışmanın şaşkınlığını yaşıyorduk.  

Ben peş peşe dinlediğim Sayın Valim ve Başsavcımın arkasından devlet bu iki kararlı devlet adamını atamakla Denizli için özel bir hazırlık yapmış diye düşündüm

Sırası gelen Doç Dr Ferhat Ağırman, ilahiyatçı kimliği ile İslam tarihinin benzer olaylarına değindi ve felsefeci kimliği ile bize insanların nasıl afyonlanabileceğini anlatmaya çalıştı. Çalıştı diyorum, zira konu derin süre kısa idi. Ben şöyle anladım; rasyonalizm, yani akılcılık, yani bilimcilik sözcükleri bir taraftan aynı anlamı taşırken, diğer taraftan aralarındaki nüanslarla, bir bütünü tamamlayarak malum davranışın modelini tanımlıyor. Kişi ve grup tercihini ve davranışlarını rasyonelize ediyor, bu durumu aklına yatırıyor ve nihayet bilimcilik ile de bir vitrin yapılıyor.

Rektör danışmanı İbrahim Akman ise darbe girişimine karşı ortaya konulan direnişi lirik bir tarzda betimledi.

Panelistlerin ortak görüşü 15 Temmuz ne bir milat ne de bir son, bitmeyecek bir tehdit ve buna karşı bir mücadele söz konusu. Panel amacına ulaştı. Organize ve davet sahibi Sayın Valim Altıparmak ve Rektör Bağ’a teşekkürler.

Bu haber 1401 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YOLLAR VE ÖNCELİKLER (11 Eylül 2017)22.Nisan.2019

ANKET

Sizce bu sitenin insanlara faydası var mı?


Tüm Anketler

ÖNEMLİ LİNKLER

GALERİ

KBB

www.bulenttopuz.com 2007 ..:: KBB Hastalıkları Bilgilendirme Portalı ::..
RSS Kaynağı | Editörlük Başvurusu