Prof.Dr.Bülent TOPUZ

ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORMU

ARAMA


Gelişmiş Arama

YENİ EKLENENLER

İSTATİSTİKLER

13 kategori altında, toplam 400 konu bulunmaktadır. Bu konular toplam 3971298 defa okunmuş, 1144 rahatsızlık şikayeti veya yorum yazılmıştır.

Ne Olacak Bu Tabiplerin Hali? (16.Nisan.2012)

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

16.Nisan.2012, 08:44

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

NE OLACAK BU TABİPLERİN HALİ?
Denizli Tabip Odası yönetim kurulları seçimlerini sessiz sedasız gerçekleştirdi. Ne mimarlar odasında olduğu gibi çekişme yaşandı, ne de inşaat mühendislerinde olduğu gibi sürpriz. Her zamanki ekip kendi içinde bir liste çıkardı ve tabiri caiz ise tabiplere onaylattı.
Bir ara temsiliyeti genişletme yönünde bir takım çabaların duyumunu aldık. Aynı süreç içinde bazı hekimlerin yeni çıkan kamu hastaneleri birliği kanunu nedeniyle, kadrolarını ve ortamlarını muğlak görmelerinden dolayı, tabip odası yönetim kuruluna aday olmaktan kaçındıklarına da şahit olduk. Yine de hekim temsiliyetinin tabanını genişletmek adına bir takım isimler önerildi. Son ana kadar mutabık havası verilirken, son anda mevcut tabip odası temsilcileri kendi içlerinden bir liste çıkararak seçtirmeyi başardılar. Böylece Sağlık Müdürlüğü’nün son anda bir liste çıkarma ihtimaline karşı taban genişlemesi manevrası yapıldığı yönündeki spekülasyonlara çanak tutulmuş oldu.
Onsekiz yıldır Denizli Tabip Odası’na kayıtlıyım. Bir dönem hariç hep bu ekip tabip odasında temsil görevi aldı. Mutlaka çok çalıştılar. Beğenilen, beğenilmeyen çok iş yaptılar. Ancak hekimlerin hoşnutsuzluklarının giderek arttığı bir süreci de, bu ekibin temsil ettiği bir dönemde yaşadığımız bir gerçek. Bugün gelinen nokta da; hekimlerin kadro ve gelecek kaygısı ile aday olmaktan ve görev almaktan kaçındıkları bir dönemde, kendilerini ateşe atar gibi yine göreve talip olmaları da ayrıca takdir edilebilir. Ancak ben tamamı ile farklı düşünmeye başladım. Bu işe taban genişletmeye karşı duracak kadar hevesli olmalarını anlamak mümkün değil. Dar kadrocu bir anlayış ile ne yapabileceklerini, neyi başarabileceklerini sanıyorlar ki? Bardağın boş tarafını sürekli gündemde tutarak yaptıkları uyarıcı görevi küçümsemek mümkün değil. Ama eksik giden bir şeylerin olduğu da bir gerçek.
Geç kalındı ama benim bir düşüncem daha var. Hazır tabipler, tabip odasına aday olmaktan korkuyorlarken hiç aday çıkmasaydı, daha etkileyici olmaz mıydı? Bu durumda bugün ki iktidar ile aynı çizgide birileri yönetimi alabilirdi. Uyumlu bir yönetim ortaya çıkardı. Burada uyumlunun tanımını da yapalım da eksik olmasın. Şöyle ki; sorunların sorun olarak algılanmasını önleyeceksin, algıyı önleyemezsen görmezlikten gelip zamana oynayacaksın, bardağın dolu tarafına bakacaksın, asla eleştirmeyeceksin, eleştirsen bile övgülerin kat be kat fazla olacak. Halının altına süpürülen sorunlar gün olur ortaya çıkar, ancak o zamana kadar uyumlu yönetici çoktan mekanı terk etmiş olur. Onu ararsanız bardağın dolu tarafını anlatıyor bir şekilde bulabilirsiniz.
Sahi neden bardağın dolu ve boş tarafına bakan taraflara ayrılmış bir toplumuz. Bardağın kalan kısmını da doldurmak gibi bir amacımız ve çabamız olması gerekmez mi? Bardağın boş tarafına dikkat çekecek olan muhalefet ve sivil toplum örgütleri, dolduracak olan iktidardır diye düşünüyorum.
Sözlerimi yeni yönetime başarılar dileyerek bitireyim. Yeni başkan Dr Gökhan Deda’nın sempatik bir duruşu var. Bu sempatiyi kurumlar arası diyaloğa taşıyabilir. Bu cümleden olarak kendisine tavsiyem birer sağlık politikası uygulayıcısı olan başhekimler ve sağlık müdürlüğü ile iletişim kanallarını açık tutmasıdır. Çalışan memnuniyeti üzerine kurulu bir gündemimiz olsun. Bu konuda sorun yok ise mesele yok. Ancak sorun var ise; bu durumu ajitasyon vesilesi yapmadan önce, sağlık politikalarının uygulayıcılarının fikirlerini ve çözüm önerilerini dinleyelim. Onlara bu görevlerin bir gün biteceğini ve bizlerin çeşitli toplantılarda, cenazelerde, düğünlerde bir araya gelmeye devam edeceğimizi; o gün geldiğinde birbirimize bakacak yüzümüz, söyleyecek sözümüz olması gerektiğini hatırlatalım.  

Bu haber 3930 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YOLLAR VE ÖNCELİKLER (11 Eylül 2017)22.Nisan.2019

ANKET

Sizce bu sitenin insanlara faydası var mı?


Tüm Anketler

ÖNEMLİ LİNKLER

GALERİ

KBB

www.bulenttopuz.com 2007 ..:: KBB Hastalıkları Bilgilendirme Portalı ::..
RSS Kaynağı | Editörlük Başvurusu