Prof.Dr.Bülent TOPUZ

ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORMU

ARAMA


Gelişmiş Arama

YENİ EKLENENLER

İSTATİSTİKLER

13 kategori altında, toplam 400 konu bulunmaktadır. Bu konular toplam 3929085 defa okunmuş, 1144 rahatsızlık şikayeti veya yorum yazılmıştır.

İKTİDAR ORTAK KABUL ETMEZ 18 Kasım 2013

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

24.Kasım.2013, 22:53

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

 Evet, iktidar ortak kabul etmez. Osmanlı, Fatih’ten itibaren ortaklık ihtimalini tamamiyle ortadan kaldırmak üzere kardeş katlini zorunlu kılmıştır. Böylece sultanların mutlak iktidarı ortaya çıkmıştır. Hatta Osmanlı bir ileri daha gitmiş ve padişah hanımlarını yabancılardan seçmiştir. Aşiretlerden evliliğin aşirete nüfuz sağlaması ve bu nüfuzun gerek halka, gerekse saltanata karşı koz olarak kullanılma ihtimali bertaraf edilmiştir.

Sadece biz de değil, iktidar hiçbir millette ve coğrafyada ortak kabul etmez. Lenin devrimi sonrası Sovyet İmparatorluğu’nun oluşmasında Sultan Galiyev’in azımsanamayacak bir katkısı vardır. Hatırı sayılır bir nüfusa ve coğrafi dağılıma sahip Türklerin devrime entegre edilmesinde önemli rol oynamıştır. Ancak Stalin iktidarını paylaşmak istemediğinden Galiyev’i öldürtmüştür.

Lise yıllarımda devrimci sol grupların mücadelesine tanık oldum. Ortak düşman oligarşi, faşizm , emperyalizmdi. Ancak, ola ki devrim olur ve solcular kazanırsa 40 türlü fraksiyondan hangisi belirleyici olacak diye sormuşumudur. Cevap güçlü olan iktidar olacak, diğerleri tasfiye olacak şeklindedir. Meşhur tabiri ile devrim önce evlatlarını yiyecekti.

Cumhuriyet tarihi boyunca da iktidar ortak kabul etmedi. Derin devletin çizdiği doğrultuda yönetildi. Partiler birer figüran rolü oynadılar. Kim ki biraz ortaklık iddiasında bulundu darbe oldu.

Başbakanın deyimi ile 2003 yılında millet ihtilal yaptı ve iktidarın sahibini değiştirdi. İktidar zamana yayarak derin iktidar sahiplerini tasfiye etti. Bu girişimini o kadar ileri götürdü ki, asker, bürokrat, sermaye hiçbirinin ortaklığını kabul etmedi. Eskileri tasfiye ettiği için yeni ortak aradığını veya kabul edeceğini düşünenler aldanır…

Doğru ya da yanlış olduğunu düşündüğüm bir iddia içinde değilim. Sadece bir gerçekliği ifade etmeye çalışıyorum.

Cem Sultan’a ne olduğunu merak edenleriniz olabilir. Ömrünün son yıllarını yanında geçirdiği Papa kendisine Hıristiyan olmasını teklif eder. Cem Sultan bu teklife cevabı “dinini, cihan saltanatına değişmeyeceği” şeklindedir.

Siz son günlerdeki gelişmeleri bir de bu gözle okuyun.

Bu haber 3259 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YOLLAR VE ÖNCELİKLER (11 Eylül 2017)22.Nisan.2019

ANKET

Sizce bu sitenin insanlara faydası var mı?


Tüm Anketler

ÖNEMLİ LİNKLER

GALERİ

KBB

www.bulenttopuz.com 2007 ..:: KBB Hastalıkları Bilgilendirme Portalı ::..
RSS Kaynağı | Editörlük Başvurusu