Prof.Dr.Bülent TOPUZ

ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORMU

ARAMA


Gelişmiş Arama

YENİ EKLENENLER

İSTATİSTİKLER

13 kategori altında, toplam 400 konu bulunmaktadır. Bu konular toplam 3856316 defa okunmuş, 1144 rahatsızlık şikayeti veya yorum yazılmıştır.

MERKEZEFENDİ YÜRÜDÜ (13 Nisan 2015)

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

03.Mayıs.2015, 23:10

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

Belediyelerin çöp toplamak, evlere temiz su sağlamak, yolları kullanılabilir tutmak, park ve bahçeleri temiz tutmak gibi temel fonksiyonları vardır. Bu fonksiyonlarını yerine getiremezlerse başarısız sayılırlar, ama yerine getirdiler diye başarılı belediyecilik yapmış sayılmazlar. Bir zamanlar sayılıyorlardı, ama Türkiye o dönemleri çoktan geride bıraktı.


Temel fonksiyonlarını yerine getirebilen belediyelerden sosyokültürel faaliyetler beklenir. Merkezefendi Belediyesi, sloganına “sağlık” sözcüğünü de ekleyerek farklılaşma yönünde bir iddiada bulunmuş. Merkezefendi’nin bir hekim olması,  kamu ve özel hastanelerin büyük çoğunluğunun bu belediyenin sınırları içinde olması ile birleştirilip bu avantaj geliştirilmek isteniyor. Merkezefendi  Belediyesi, ne yapabiliriz diye düşünmüş ve sağlık temasını çağımızın hastalığı obezite ile ilişkilendirerek, hem bir farkındalık oluşsun, hem de topluma bir faydası olsun istemiş.


GEKA tarafından desteklenen bir proje oluşturulmuş. Proje kapsamında öğrenci öğretmen ve velilere eğitim verilmiş. 20 bin öğrenci kontrolden geçirilmiş, yani obesite oluşmadan kontrol etme mantığı ile hareket ediliyor. Medya vasıtası ile obesitenin bir hastalık olarak kabul edilmesi ve ele alınması sağlanmaya çalışıyor. Durumunu merak eden vatandaşlara fiziksel değerler ve kan değerleri bakımından ölçümler yapılıyor. Diyetisyen kontrolünde sağlıklı beslenme konusunda bilgi veriliyor.


Merkezefendi Belediyesi bu çalışmasını egzersiz kavramı ile desteklemek ve ilişkilendirmek adına bir yürüyüş planlıyor. İstiyor ki geniş bir katılım olsun, bu katılım bir daha ki yıllarda bu yürüyüşün geleneksel hale gelebilmesi için bir teşvik olsun.


Pazar günü Yenişehir Yürüyüş Yolu’ndaki 1700 metrelik bu yürüyüşe katıldık. Zannederim başkan Muhammet Subaşıoğlu ve ekibinin tahmininden daha fazla bir katılım vardı. Yürüyüşe katılanlara verilen sayı numaralarında dörtbinli rakamları gördük. Benim gibi numara almayanlarda vardı. Yürüyüşün sonunda sağlıklı beslenme adına elma ve ayran dağıtılması da bir akıl işi idi doğrusu.


Bu katılım doğru kararların, doğru girişimlerin vatandaş nezdinde nasıl karşılık bulabileceğinin somut bir göstergesi idi. Orada protokol, sivil toplum örgütleri, kamu ve özel hastaneler, Sağlık Müdürlüğü ve her renkten vatandaş vardı. Katılımcılar memnundu. Sosyal belediyecilik anlayışının güzel bir örneği verildi. Muhammet Subaşıoğlu Başkanı ve ekibini tebrik ediyorum. 

Bu haber 3174 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YOLLAR VE ÖNCELİKLER (11 Eylül 2017)22.Nisan.2019

ANKET

Sizce bu sitenin insanlara faydası var mı?


Tüm Anketler

ÖNEMLİ LİNKLER

GALERİ

KBB

www.bulenttopuz.com 2007 ..:: KBB Hastalıkları Bilgilendirme Portalı ::..
RSS Kaynağı | Editörlük Başvurusu