Prof.Dr.Bülent TOPUZ

ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORMU

ARAMA


Gelişmiş Arama

YENİ EKLENENLER

İSTATİSTİKLER

13 kategori altında, toplam 400 konu bulunmaktadır. Bu konular toplam 3947729 defa okunmuş, 1144 rahatsızlık şikayeti veya yorum yazılmıştır.

ÖZGECAN; HAYATIMIZ KİMLERE EMANET (16 Şubat 2014)

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

23.Şubat.2015, 12:34

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

Tıp fakültesini kazandığım seksenli yılların başı idi. Okul kaydı için heyet raporu isteniyordu. Sıra aldığımız poliklinikleri tek tek dolaşarak Herhangi bir tetkik ve muayene yapılmadan raporumu aldım. İki yıl sonra Denizli Devlet Hastanesi’nde gönüllü gözlemci olarak polikliniklerde dolaşırken benim aldığım raporun nispeten iyi olduğunu gördüm. Zira bazı polikliniklerde kişinin değil muayene kartının dolaştığına şahit oldum. Yok öyle torpilli falan değil, iş yoğunluğuna bağlı olarak bir formalitenin aradan çıkarılması gayretine uygun bir çalışma tarzı idi bu durum.


Askerliğimi Balıkesir ordonat Hastanesi’nde yaptım. Astsubay alımları ve komando seçmeleri nedeniyle heyet önemli bir kurumdu. İşimizi ciddi yaptığımız hatırlıyorum. Yalnız sapasağlamları almak istedikleri için örneğin deviasyon gibi kolay tedavi edilebilir patolojileri bile kabul etmiyorlardı. Ne yapsın veliler ve çocuklar, derhal ameliyat oluyorlardı. Benden önce heyete burnunda tampon ile gelenler bile olmuş. İyi niyete bağlı olarak heyetten geçmişler ama her ameliyat başarılı olacak diye bir şey yok ki.


Üniversitede katıldığım heyetler de ciddi idi. Zaten az sayıda ve refere edilmiş hastaya bakardık. Yani önceden devlet hastanesinde görülmüş, ya karar verilememiş ya da hakem hastaneye ihtiyaç duyulmuş vakalar.


Şimdilerde öğrenci kayıtlarından heyet raporu istenmiyor artık bildiğim kadarı ile.  Kamu istihdamı öncesi ise isteniyor. Bu raporlar ne kadar ciddi tutuluyor onu bilemiyorum. Gelmek istediğim konu kamu hizmeti veren özel sektör çalışanları içinde bir rapor istenmesinin gerekliliği. Güncel olduğu için konumuz şoförler tabii ki. Minibüsüne aldığı bir yolcuya tecavüz etmek, öldürmek ve yakmak için psikopat olmak gerekir.


Bir psikopatın eline bir minibüs, yolcular ve trafik emanet edilebilir mi? Edilemez diyorsak öncelikle bu mesleği heyet muayenesine tabi tutmak gerekir. Arkadaşlarıma sorduğum kadarı ile psikoteknik testlere varınca yapılıyor ve beş yılda bir tekrarlanıyormuş. Bazı olumsuz rapor durumlarında tehditler söz konusu oluyormuş. Anlayacağınız işin bu kısmında bir sorun var…


Özgecan’a Allah’tan rahmet dilerim. Kederli ailesine sabır. Temennimiz başka Özgecanlar olmasın için gereğinin yapılması…

Bu haber 2958 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YOLLAR VE ÖNCELİKLER (11 Eylül 2017)22.Nisan.2019

ANKET

Sizce bu sitenin insanlara faydası var mı?


Tüm Anketler

ÖNEMLİ LİNKLER

GALERİ

KBB

www.bulenttopuz.com 2007 ..:: KBB Hastalıkları Bilgilendirme Portalı ::..
RSS Kaynağı | Editörlük Başvurusu