Prof.Dr.Bülent TOPUZ

ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORMU

ARAMA


Gelişmiş Arama

YENİ EKLENENLER

İSTATİSTİKLER

13 kategori altında, toplam 400 konu bulunmaktadır. Bu konular toplam 3971269 defa okunmuş, 1144 rahatsızlık şikayeti veya yorum yazılmıştır.

Sayın valimiz Abdülkadir Demir'in AYSİAD ziyareti (08.Ekim.2012)

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

08.Ekim.2012, 08:00

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

SAYIN VALİMİZ ABDÜLKADİR DEMİR’İN AYSİAD’I ZİYARETİ
Denizli Valisi Sayın Abdulkadir Demir’in olaylara/olgulara bakış tarzına ilk defa, Denizli Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndaki toplantıda şahit oldum. Kamu görevlileri ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile oluşan kurulda vakıflar adına PASVAK olarak bulunuyordum. Müdürlüğün genç, çalışkan ve duyarlı müdürü Fatih Işık, müracaatlar ve bildirimler üzerinden yapılan değerlendirmeleri; yapılan yardım ve destekleri anlattıktan sonra, Vali Bey müracaat etmeyenlere/edemeyenlere nasıl ulaşıldığını sordu. Bu cümleden olarak bu kesime de ulaşmanın yollarının aranması gerektiğini belirtti. Bazı değerlendirme ziyaretlerine kendisinin de katılmak istediğini söyledi. Bu vesile ile kendisini PASVAK’a davet ettiğimizde hemen o hafta içinde programa aldırtıp ziyareti gerçekleştirdi. O günden sonra da duyarlığı hep aynı seviyede devam etti. İhtiyaç sahiplerini mekanlarında ziyaret etti. PASVAK’a kimi zaman çat kapı çıktı geldi, kimi zaman da bu son Perşembe olduğu gibi yönetim kurulu toplantımıza katılmak için haber vererek geldi.
Vali bey kendi gündemini kendisi belirleyen bir yapıda. Yani düğün, dernek ve bürokrasinin gündemine teslim değil. Sivil toplum ile arasına mesafe koymuyor.
Aynı akşam, Avrasya Yönetici, Sanayici Ve İşadamları Derneği’ndeki toplantıda bir kere daha bir araya gelme fırsatı oldu. Toplantı Vali Bey’in kısa bir Denizli sunumu ile başladı. Sunumun kısa olması merak edilen konulara, yani sorulara daha fazla zaman kalmasını sağladı. Soru soranlar da genellikle soruları yorumları ile birilikte dillendirince, toplantı bir sohbet havasında geçti. Hele, Sayın Valimin karşılıklı diyalog yerine, soruların tamamını aldıktan sonra cevaplamayı tercih etmesi, zaman yönetimi açısından mükemmel bir tercih idi. Tahmin edeceğiniz gibi bahsi geçen konuların ayrıntısına değinmek bu yazının konusu olamaz. Genel bir derlendirmeden sonra, bu vesile ile konulara bakışı açısından, Sayın Vali’mizin bir yılı bir ay kadar geçen, Denizli görevini değerlendirmek istiyorum.
Vali Bey bizlere eğitim, sağlık, yatırım, teşvik, organize sanayi bölgeleri, mermer, deri, seracılık, turizm ve kayak merkezi hakkında bilgiler verdi. Anladığım kadarı ile liselerin bir kampusa taşınması; üçlere yapılacak olan 1200 yataklı hastane yatırımının gerçekliği; teşviklerin reel olup olmadığı; müze nedir, ne değildir; kayak merkezinin fizibıl olup olmadığı; Çınar trafiğinin özel araçlara kapalı olması konularında vatandaşın kafası net değil. Hemfikir olunan konular ise havaalanın uzaklığı ve uçuşların THY tekelinde ve pahalı olması; organize sera bölgesinin küçük olması. Başta mermercilik olmak üzere bazı sektörlerde işçi bulunamaması ise, % 10 civarında bulunan işsizlik rakamları ile birlikte değerlendirildiğinde ironik bir durum.
Termal turizm konusu açılınca Vali Bey coştu. Bu konuyu ne kadar önemsediği ve bu konudan ne kadar ümitvar olduğunu bir kere daha gördük. İlin hemen her konusu ile ilgilenme, ilin valisinin görevi. Ancak bunlardan birisi ile özel ilgilenmek ve bu konuyu at başı yaparak diğer konuları bunun peşinden sürüklemek, yani konuları bir çekirdek etrafında toplayarak bütünleştirmek çok güzel bir düşünce.
Soruların bazılarının can sıkıcı olduğunu kabul etmek lazım. Vali Bey, daha soru bitmeden konuyu anlasa bile, konuşmayı sonuna kadar dinlemeyi tercih ediyor. Vali Bey her ne kadar bugün ki iktidarın atadığı bir bürokrat olsa bile, devletin bir valisi. Yani bir yerde siyaset üstü/dışı. Siyasilere sorulması gereken soruların kendisine yöneltilmiş olmasına soğukkanlılıkla cevap verdi. Herhangi bir soruyu duymazlıktan gelmek gibi bir tavır içinde olmadı. Konuların ayrıntısına hakim olmasına rağmen mütevaziliği tercih ediyor. Büyük bir heyecan ve hevesle anlattığı bir yatırım haberine gelen eleştiri üzerine, biz hiç bu yönden bakmamıştık deme açık yürekliğini gösterdi. İma yoluyla da olsa kişi ve kurumları hedef göstermiyor. Daha çok iş odaklı düşünüyor/çalışıyor.
Denizli Valimiz Sayın Abdulkadir Demir Bey Denizli’yi seviyor. Denizli’nin sahip olduğu olanaklar ve girişimci insan potansiyeli onu heyecanlandırıyor.
Sayın Vekilim Nihat Zeybekçi’nin, Denizli için şimdiye kadar yaptıklarını, havalanmak isteyen bir uçağın pist üzerinde hız artırmasına benzetiyorum. MKYK’ya seçilmiş olması bize hızlanmanın kesintisiz devam edeceğin gösteriyor. Havalanmak için ise çift kanat lazım. Uçuşa geçmek üzereyiz gibi bir his var içimde…

Bu haber 4198 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YOLLAR VE ÖNCELİKLER (11 Eylül 2017)22.Nisan.2019

ANKET

Sizce bu sitenin insanlara faydası var mı?


Tüm Anketler

ÖNEMLİ LİNKLER

GALERİ

KBB

www.bulenttopuz.com 2007 ..:: KBB Hastalıkları Bilgilendirme Portalı ::..
RSS Kaynağı | Editörlük Başvurusu