Prof.Dr.Bülent TOPUZ

ANASAYFA ARAMA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM FORMU

ARAMA


Gelişmiş Arama

YENİ EKLENENLER

İSTATİSTİKLER

13 kategori altında, toplam 400 konu bulunmaktadır. Bu konular toplam 3892748 defa okunmuş, 1144 rahatsızlık şikayeti veya yorum yazılmıştır.

BİR MÜDÜR DEĞİŞİR; ÇOK ŞEY DEĞİŞİR 18 Şubat 2013)

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

05.Mart.2013, 00:06

Prof.Dr.Bülent TOPUZ

 

Biz ilin emniyet müdürünün değiştiğini trafik denetimlerinin sıklaşmasından anlarız. Aylar içinde bu denetimler seyrekleşir. Bir yıla varmadan da şehir, müdürü kendine benzetir. Bu söylediklerimi yergi manasında algılamayın. Bir emniyet müdüründen ne beklenebilir ki? İlin asayişi sağlanacak, asayişi bozanlar hukuka teslim edilecek. Bu manada bir değerlendirme yaparsak, ilimizde görev yapan hiçbir emniyet müdürüne başarısız diyemeyiz.

Bazı makamlar vardır, kim gelirse gelsin gelişme devam eder. Tıpkı dört yıl önce doğan bir çocuğun büyümesi, yürümesi ve konuşması gibi. Bu durumda anne ve baba dört yıl boyunca çocuklarının başına bir kaza bela gelmediği/getirmedikleri ile öğünebilirler, ama çocuğu dört yaşına getirmekle öğünmezler herhalde. Benim izlediğim kadarı ile Ankara’da belediye başkanlığı yapan tüm başkanlar başarılı bulunmuşlardır. Şimdi bu başarı belediye başkanının mıdır? Yoksa iktidar da kim olursa olsun, bu ülkenin başkentini yabancılara karşı bir vitrin olarak gören hükümetlerin mi?

Bazı makamlar da çok durağandır. Görev tanımı bellidir ve kısırdır. Öyle kısırdır ki, fark yaratmak gibi bir hayal kurmanız bile zor olabilir. Bir prototipi vardır ve kısa zamanda o kalıba girersiniz. Bu tanıma en uygun makamlardan biri il emniyet müdürlüğüdür. Bu nedenle olsa gerek yeni İl Emniyet Müdürümüz Zeki Bulut “Hayata Pas Ver” projesini ilk dillendirdiği zamanlar, parlayıp sönecek bir heves olarak değerlendirmiştim.  Birkaç mahallede, birkaç halı saha maçı yapmanın ne zorluğu vardı, ne de bir getirisi. Ama şundan eminim ki, emniyet müdürümüz benim gibi bütün şehri şaşırttı. Şehrin dezavantajlı mahallelerinden 220 çocuğu kapsayan futbol takımları kuruldu. Bunlara birer sponsor bulundu. Çocuklar sadece spor için değil, çeşitli sosyal aktiviteler için de bir araya geliyorlar. Ben de hevese geldim ama çoktan sponsorluklar paylaşılmıştı. Fikstürler belirlendi. Farkındalık yaratma adına başta Hakan Şükür, Rıdvan Dilmen, Tayfur Havutçu olmak üzere eski ünlü sporcular, Beşiktaş ve Galatasaray kulübünden yöneticileri Denizli’ye gelecek. Konukların katılımı ile bu sabah 10:30 da PAÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda, “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi” başlıklı bir panel düzenlenecek.  Federasyon başkanı daha yeni Denizli’ye gelmiş olmasına rağmen proje için tekrar gelecek. Kapanış Beşiktaş-Denizlispor futbol karşılaşması ile yapılacak.

Özellikle bir asayiş sorunu nedeniyle başı yananlar, öfkeyle karışık; “sayın emniyet müdürüm futbolla uğraşmak sizin neyinize, siz asli işinize baksanıza” diye düşünebilirler. Halbuki asayiş sorunu polisiye, yani faili bulma ve cezalandırma işleri kadar, asayiş sorunu çıkarmayan huzurlu bir toplum yaratmayı da gerektirir. Bu manada özellikle toplumun dezavantajlı kesiminde yaşayan çocuklara, kimlik arayışının belirginleştiği ergenlik döneminde sahip çıkılması, ileride çıkabilecek asayiş sorunları için önleyici tedbir niteliğindedir. İl emniyet müdürümüz çok hareketli bir insan. Kısa görev süresi içersinde iki defa Denizlispor’da, iki defa da PASVAK’da görüşme imkanım oldu. “Bizim üzerimize ne düşüyorsa hazırız” sözünü alışılageldik bir şekilde kullanmıyor, bilakis bizzat kendisi bu sözün arkasında fikri takip yapıyor.

Klasik bir deyimdir; “Bazı insanlar makamla değer kazanırlar, bazı insanlar ise makama değer kazandırırlar”. Makama kazandırdığınız değer emsallerinize göre gösterdiğiniz fark ile ölçülür. Emsalleriniz o ilde sizden önce görev yapanlar ve Türkiye’de aynı makamda bulunanlardır. İl içinde Valiliğe bağlı çeşitli müdürlükler de emsaliniz olarak görülebilir. İl Emniyet Müdürümüz Zeki Bulut, makama değer katan bir emniyet müdürü olarak şimdiden Denizli ve Türkiye tarihine yazılmıştır diye düşünüyorum.

Bu haber 3266 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
YOLLAR VE ÖNCELİKLER (11 Eylül 2017)22.Nisan.2019

ANKET

Sizce bu sitenin insanlara faydası var mı?


Tüm Anketler

ÖNEMLİ LİNKLER

GALERİ

KBB

www.bulenttopuz.com 2007 ..:: KBB Hastalıkları Bilgilendirme Portalı ::..
RSS Kaynağı | Editörlük Başvurusu