BURUN ETİ ve NAZAL POLİP


Açıklama: Burun etleri burun boşluğunda önden arkaya doğru uzanan; üst üste sıralanmış en az 3 adet çıkıntıdan ibarettir.
Kategori: BURUN
Eklenme Tarihi: 21.Ocak.2008
Geçerli Tarih: 25.Ocak.2020, 20:04
Site: Prof.Dr.Bülent TOPUZ - KBB Bilgilendirme Portalı
URL: http://bulenttopuz.com/haber_detay.asp?haberID=72


BURUN ETİ ve NAZAL POLİP
              Burun etleri burun boşluğunda önden arkaya doğru uzanan; üst üste sıralanmış en az 3 adet çıkıntıdan ibarettir. Burun etlerinin arasında hava yolları vardır. Burun etleri burundan geçen havanın ısınmasını ve nemlenmesini sağlarlar. Yani normal olarak herkesin burnunda et tabir edilen dokular vardır ve yararlıdırlar. Ancak bazı hallerde burun etleri gereğinden fazla büyüktürler ve burun tıkanıklığına yol açarlar. Bu durumda müdahale ile küçültme işlemi yapılması gerekir. İlaçlara bağlı et büyümesi problemi ise ayrı bir başlık altında ele alındı.
            Burun içinde olmaması gereken etlere ise polip adını veriyoruz. Polipler ödemli mukoza hipertrofileridir. Tedavi edilmeden kendi haline bırakılırlarsa burun ucundan görünecek kadar büyüyebilirler. Yalnız bir tane olabilecekleri gibi, heriki burun boşluğunu tamamiyle doldurak şekilde yaygın olabilirler. Esas olarak burun tıkanıklığı ve buna bağlı belirtilerle ortaya çıkarlar. Tekrarlayan sinüzit görülebilir.
Tedavi: Cerrahidir. Nazal polipozisin cerrahi sonrası tekrarlama ihtimali yüksektir. Bu nedenle ameliyata hazırlık ve sonrasında lokal ve sistemik kortikosteroid kullanılabilir.