KONGRE TURİZMİ BAKIMINDAN PAMUKKALE-KARAHAYIT (13 Şubat 2017)


Açıklama: Denizli’nin ulaşılabilirliği zamanla kolaylaşmaya başladı. Şimdi şehrin seferber olup, başta üniversite ve iş dünyamız olmak üzere herkesin kendi alanlarında yapılan kongre ve panel şeklindeki toplantıları Pamukkale’ye davet etmeleri gerekiyor. Eğer bu seferberlik başarılı olur ve bir talep yaratabilirsek derhal kongre merkezi yapılmalıdır. Göreceksiniz marka zincir oteller bu gelişmelere kayıtsız kalmayacaktır.
Kategori: HAFTALIK GAZETE YAZILARIM
Eklenme Tarihi: 21.Nisan.2019
Geçerli Tarih: 02.Haziran.2020, 11:03
Site: Prof.Dr.Bülent TOPUZ - KBB Bilgilendirme Portalı
URL: http://bulenttopuz.com/haber_detay.asp?haberID=424


Geçen hafta sonu Antep, Malatya, Trabzon, Samsun, Eskişehir, Antalya Tekirdağ, Kayseri, Bursa, Adana ve Elazığ illerinden gelen akademisyen KBB hekimlerini Karahayıt’ta misafir ettik. Her biri alanında uzman olan hocalardan, aile hekimlerine ve KBB hekimlerine yönelik hizmet içi eğitim toplantısı yaptık. Sempozyum organizasyonundan ve sosyal programdan oldukça memnun kaldılar. Elazığ ve Malatya’dan gelen iki misafirimiz Pazar sabahı erkenden gitmek durumunda kaldılar ve sosyal programa katılamadılar. Çünkü onların şehirlerine varabilmeleri için bir sonraki bağlantılı uçakları, yirmidört saat sonra, yani ertesi sabah idi.

Bu toplantı beni yıllar öncesine götürdü. Ulusal çapta yapılan toplantıların birini Pamukkale Karahayıt’ta yapmak için ilgili KBB derneğinin yöneticileri ile anlaştım. Ancak sonradan organizasyon firması dernek yöneticilerini vazgeçirtti. Beşyüz kişilik bir toplantı olduğu için mevcut otellerin salonları biraz zorlansak da bu iş için yeterli olacaktı. Ancak ulaşım sorunu nedeniyle organizasyon kaldı. Geçmiş yıllarda, bir defasında Diyarbakır’da yapılacak olan bir toplantıya gidebilmek için, sadece yollarda iki iş günümü harcamak zorunda kalmıştım. Yine bir defasında da Antep’te konuşmacı olarak davet edildiğim bir toplantı için yola çıkmış, İstanbul’dan gelecek olan uçak iptal edildiği için, Çardak havaalanı yolundan geri dönmüştüm. Denizli’den bir yerlere gidememek demek, Denizli’ye de gelememek demektir. Yani organizasyon firması haklı idi.

Kongre turizmi dünyada yüz milyarlarca dolarlık bir ciroya ulaşan bir sektör. Genel olarak Türkiye, özel olarak Denizli kongre turizminden pay alabilecek destinasyonlar. Deniz, kum ve güneşin yanı sıra; tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin bolluğu cezp edici. Bu konuda İstanbul ve Antalya oldukça iyi durumda. Örneğin KBB alanında yapılan ulusal toplantıların çoğu Antalya’da yapılmakta. Antalya’nın hem ulaşım sorunu yok, hem de oteller kongre turizmine yönelik olarak kongre merkezlerini yapmışlar.  Ankara, İzmir, Bursa kongre turizmi denilince sıralamaya girebilen iller. Adana, Gaziantep, Trabzon, Konya ve Mersin ise gelecek vaat eden iller. Dikkat edilirse bu illerin arasında Denizli yok. Şimdiden yola çıkmamız lazım.

Karahayıt’a bir kongre merkezi yakışır. Burada bulunan çeşitli kategorilerdeki otellerde konaklanabilir. Kongre turizminin iki temel şartı var. Birincisi albenili bir kongre merkezi. Bin kişilik bir salonunuz olacak; yanı sıra uydu toplantılar için on civarında, on kişilikten 200 kişiye uzanan on civarında salonunuz olacak. ikinci şart ise ulaşım. Ulaşım kongre merkezinden daha önemlidir. Denizli’nin marka şehir olma iddiasının önündeki en büyük engel ulaşım sorunudur. Marka şehir olabilmek için dört ulaşım yolundan en az üçü ile ulaşılabilir, bunlardan ikisi ile mükemmel ulaşılabilir olmanız gerekir. İzmir dışında tren yolu bağlantımız yok. Otoyol ve deniz bağlantımız da yok. Mükemmel ulaşımdan uzağız ama son yıllardaki yatırımlar sayesinden iyileşme var diyebiliriz. Uşak yolunun tamamlanması ile birlikte tüm komşu illere duble yol bağlantısı sağlanmış olacak. İzmir otoyolu ihale edilmek üzere. En önemlisi İstanbul bağlantılı havayolu seferlerimiz sayıca arttı. Şu kış günlerinde THY her gün dört, Pegasus üç sefer ile hizmet verebilmekte.

Denizli’nin ulaşılabilirliği zamanla kolaylaşmaya başladı. Şimdi şehrin seferber olup, başta üniversite ve iş dünyamız olmak üzere herkesin kendi alanlarında yapılan kongre ve panel şeklindeki toplantıları Pamukkale’ye davet etmeleri gerekiyor. Eğer bu seferberlik başarılı olur ve bir talep yaratabilirsek derhal kongre merkezi yapılmalıdır. Göreceksiniz marka zincir oteller bu gelişmelere kayıtsız kalmayacaktır.