SİNDİRİM YOLUNDA YABANCI CİSİM


Açıklama: Yabancı cisim problemi en sık çocuklarda görülür. En sık yutulan yabancı cisimler para, nazarlık ve çatal iğnelerdir.
Kategori: BOĞAZ
Eklenme Tarihi: 16.Nisan.2008
Geçerli Tarih: 10.Aralık.2019, 23:56
Site: Prof.Dr.Bülent TOPUZ - KBB Bilgilendirme Portalı
URL: http://bulenttopuz.com/haber_detay.asp?haberID=123


SİNDİRİM YOLUNDA YABANCI CİSİM
          Yabancı cisim problemi en sık çocuklarda görülür. En sık yutulan yabancı cisimler para, nazarlık ve çatal iğnelerdir. Diş protezi kullananlarda damakta kontrol edilemeyen kılçık ve kemik parçası gibi cisimler kolaylıkla yutulabilir.
            Hastaya yabancı cismin yeri sorulduğunda, sol yada sağ taraf tarif ediyorsa; yabancı cisim yutaktadır. Bu tür semptomlara delici kesici yabancı cisimlerde rastlanır. Örneğin balık kılçığının en sık yerleştiği bölge bademciklerdir. Ön ve yan filmler metalik yabancı cisimlerin yerini gösterebilir. Yutakla yemek borusunun birleşme yerini geçen cisimler sindirim sisteminin kalan kısmını da geçerler. Bunların delici batıcı olanlarının grafi ile izlenmesi gerekir.
            Bazen yutulan yabancı cisim gözden kaçabilir. Bu nedenle yutma problemleri olan, kilo kaybeden, salyası akan, ateşli ve tekrarlayıcı aspirasyon problemleri olan çocuklarda yabancı cisim akla gelmelidir.