GIRTLAĞIN DOĞUMSAL HASTALIKLARI


Açıklama: Gırtlağın doğumda tam gelişmemiş olması, gırtlağın dar olması, zar olması, kistler, fistüller, damarsal anomaliler gırtlağın doğumsal hastalıkları arasında sayılabilir.
Kategori: BOĞAZ
Eklenme Tarihi: 16.Nisan.2008
Geçerli Tarih: 24.Eylül.2023, 02:18
Site: Prof.Dr.Bülent TOPUZ
URL: http://bulenttopuz.com/haber_detay.asp?haberID=117


GIRTLAĞIN DOĞUMSAL HASTALIKLARI
          Gırtlağın doğumda tam gelişmemiş olması, gırtlağın dar olması, zar olması, kistler, fistüller, damarsal anomaliler gırtlağın doğumsal hastalıkları arasında sayılabilir. Bu hastalıkların ortak şikayeti solunum sıkıntısıdır.
            Gırtlağın doğumda tam gelişmemiş olması en sık karşılaşılan doğumsal hastalıktır. Gırtlağın iskeletini oluşturan kıkırdaklarda olgunlaşma eksikliğine bağlı yumuşaklık vardır. Bunun sebebi annenin beslenme bozukluğu ve erken doğum olabilir. Nefes alma sırasında oluşan negatif basınç yumuşak dokuları ortaya çeker. Doğumdan itibaren hırıltı solunum vardır. Nefes alma ne kadar telaşlı ve hızlı ise bu çekiş de o kadar güçlüdür. Ağlama vb. efor gerektiren durumlarda solunum sıkıntısı belirginleşir. Hastalık  çocuğun gelişimi ile birlikte zamanla kaybolur. Yine de bu çocuklarda başkaca bir patolojiyi atlamamak bakımından gırtlak muayenesi şarttır.